Na zníženie cholesterolu a zlepšenie kondície je najlepší beh po schodoch!
Nájdete ich, kam sa obzriete: schody. Môžete po nich chodiť, behať, skákať, každý z týchto spôsobov vášmu zdraviu a kondícii len prospeje, tak to využite.
Výskum ženevskej univerzity potvrdil, že stačí, ak budete pravidelne po schodoch len chodiť, už to má priaznivý vplyv na zníženiu tuku v tkanivách, zlého cholesterolu v krvi a takisto sa upravia hodnoty diastolického krvného tlaku. Začať s tréningom behu po schodoch treba opatrne, postupne, nie bezhlavo. Tu je trpezlivosť dôležitá.
Trpezlivosť ruže prináša
Na behanie po schodoch si posvietili aj vedci z Ameriky a prišli s tvrdením, že ak 5x do týždňa 2x denne vybehnete po 200 schodoch, po 8 týždňoch budete schopní lepšie prijímať kyslík až o 17 %. Vďaka týmto faktom si zlepšíte celkové zdravie a aj vašu aeróbnu kondíciu, a tiež si optimálne okysličíte organizmus. Beh po schodoch je náročná aktivita, s ktorou treba začínať postupne, najprv rýchlou chôdzou, aby sme dali organizmu čas, nech si na záťaž zvykne.
Na záver radšej nie
Beh po schodoch je vhodné zaradiť asi v polovici tréningu, organizmus bude už na záťaž pripravený. Behať v poslednej časti tréningu nie je vhodné, pretože už budete unavení a pri behu sa totiž musíte aj sústrediť. Pri klasickom behu sa nezapája toľko druhov svalov ako pri tomto po schodoch, kedy viac pracujú brušné svaly aj trup a všeobecne sa posilňuje vytrvalosť, koordinácia aj kondícia.
Pozor na kolená
V začiatkoch vás môže potrápiť pichanie v boku, búšenie srdca, zrýchlený dych, únava či neposlušné nohy. Ak niektorý z týchto príznakov pocítite, snažte sa dýchať pravidelne a hneď spomaľte, prípadne úplne zastavte a vydýchajte sa. S behom už radšej nezačínajte, prestaňte, aj ak vás pichá v kolene. Ide o kĺb, ktorý je komplikovaný, ale aj najmenej chránený. Paradoxne, pri behaní smerom hore bolesti pocítite najmenej.
Rada lekára
Pred samotným behom do schodov zvážte svoj zdravotný stav, ak trpíte nadváhou či obezitou, najviac zaťažené budú kĺby a tie si to aj odnesú. Takisto si dávajte pozor, ak máte problémy s chrbticou, bedrovými kĺbmi, máte operované koleno alebo trpíte srdcovo-cievnymi ochoreniami, radšej sa vopred poraďte s lekárom.