Pri prvých ťažkostiach s nohami treba vyhľadať lekára
Chôdza je pre nás úplne samozrejmý pohyb, no pritom si neuvedomujeme, že nám ju umožňujú iba zdravé nohy. Nachodíme množstvo kilometrov, a tak niet divu, že si naše nohy občas potrebujú odpočinúť a žiadajú si aj regeneráciu. Dnešná doba však pohybu veľmi nepraje, pretože máme prevažne sedavé zamestnanie a jediným pohybom je častokrát iba cesta ku chladničke.
Kŕčové žily sú najčastejším problémom, ktoré postihujú prevažne dolné končatiny. Ťažkosti vznikajú, ak cievy, čiže žily, ktorých úlohou je privádzať krv z tkanív a orgánov späť do srdca už vinou poškodených chlopní, ktoré svoju úlohu neplnia a dovoľujú krvi tiecť opačným smerom, kŕčové žily liečba musia odolávať vysokému tlaku, čo má na svedomí expanziu žíl, čiže tie sa zviditeľňujú na povrchu kože. Ich hrúbka môže dosiahnuť od 0,1 až do 10mm, dokonca aj viac.
Podľa hrúbky ich rozdeľujeme na:
-metličky s hrúbkou do 1mm
-retikulárne žilky s hrúbkou od 1 do 3mm
-varixy s hrúbkou viac ako 3mm
Kŕčové žily postihujú mužov aj ženy a medzi rizikové faktory patrí:
-dedičnosť
-obezita
-zvyšujúci sa vek
-dlhodobá práca v sede alebo stoji
-tehotenstvo
-dvíhanie ťažkých bremien
-horúce prostredie
-fajčenie a zlá životospráva a podobne
Liečba týchto ťažkostí je v súčasnosti už na vysokej úrovni, lekár po vyšetrení odporučí pacientovi najvhodnejšiu metódu odstránenia kŕčových žíl. Začať však treba už pri prvých príznakoch ťažkostí. Možnosťou je ambulantné ošetrenie modernými metódami ako je skleroterapia, laser, biologické lepidlo alebo perkutánna termokoagulácia. Každá z týchto metód je šetrná a aj následná rekonvalescencia je omnoho kratšia, po zákroku nevznikajú žiadne modriny, pacient nemusí byť hospitalizovaný, zákrok je bezbolestný a je možný jeho okamžitý návrat do bežného života. Po liečbe však treba dodržiavať pokyny lekára a snažiť sa zmeniť svoj životný štýl, aby sme svoje nohy šetrili, nech nás nosia ešte dlhé roky bez problémov.